Pull-Stroke Saws
JAPAN PULL G-SAW
G-Saw™ Compact 150
GK-G150
G-Saw™ Compact is a 6 in ( 150 mm ) folding saw for wood and plasterboard. Streamlined ergonomic lightweight grip delivers confident control.
Specifications
- Ideal for cutting wood and plasterboard
- Compact 6 in ( 150 mm ) blade folding saw
- 2-Position Blade Lock
- Streamlined grip designed for lightweight performance
- End hole allows attachment to a carabiner or a safety tether
| Item Code | GK-G150 |
|---|---|
| BLADE LENGTH | 6 in ( 150 mm ) |
| TOOTH PITCH | 0.1 in ( 2.5 mm ) |
| TPI | 10 TPI |
| BLADE THICKNESS KERF WIDTH | 0.04 in. ( 1.0 mm ) |
| CASE | 6 |
| MASTER CARTON | 48 |
| UPC | 0-49296-11041-3 |
Features
Compact and Easy to Carry
Folded length : 8 in ( 203 mm )
2-Position Blade Lock
Hole for a Carabiner
End hole allows attachment to a carabiner or a safety tether.
Premium-Grade 10 TPI Tapered Blade
Japanese tempered SK-95 premium steel blade with triple cutting edge teeth.
Japanese-Style Tempering™
Unique steel hardening process that results in blades with exceptional durability and cutting performance.
Microwave Impulse Hardened Tooth™
Spot hardening of blade teeth to further enhance the cutting performance while not reducing blade flexibility.























