Pull-Stroke Saws
JAPAN PULL G-SAW BLADES
G-Saw™ Compact Replacement Blades
GKB-G150
Specifications
- Premium-grade 10 TPI tapered blade with triple edge cutting teeth
- Ideal for cutting wood and plasterboard
- Stiff blade construction for straight cutting
- This blade is for replacement blade for G-Saw Compact 150 ( GK-G150 ) only
| Item Code | GKB-G150 |
|---|---|
| BLADE LENGTH | 6 in ( 150 mm ) |
| TOOTH PITCH | 0.1 in ( 2.5 mm ) |
| TPI | 10 TPI |
| BLADE THICKNESS KERF WIDTH | 0.04 in. ( 1.0 mm ) |
| CASE | 3 |
| MASTER CARTON | 12 |
| UPC | 0-49296-11049-9 |
Features
Premium-Grade 10 TPI Tapered Blade
Japanese tempered SK-95 premium steel blade with triple cutting edge teeth.
Japanese-Style Tempering™
Unique steel hardening process that results in blades with exceptional durability and cutting performance.
Microwave Impulse Hardened Tooth™
Spot hardening of blade teeth to further enhance the cutting performance while not reducing blade flexibility.




















